Musi być funkcjonalny, bezpieczny i estetyczny. Te trzy cechy należy wziąć pod uwagę podczas wyboru dachu i materiału z jakiego będzie on wykonany. Źle podjęta decyzja niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Trzeba też pamiętać, że wybór konkretnych rozwiązań przekłada się również na całkowity koszt inwestycji. Zanim zdecydujemy o szczegółach, wybierzmy kształt dachu. Może być on skośny lub płaski. Na jaki się zdecydować? Podpowiadamy.

Dach składa się z dwóch zasadniczych części: konstrukcji nośnej, która stanowi jego szkielet oraz pokrycia, czyli wykończenia. Niezależnie od tego jaki kształt wybierzemy poprawne wykonanie dachu jest gwarancją wieloletniej eksploatacji domu bez ryzyka nieszczelności czy pojawienia się wilgoci. Typ dachu należy dostosować do otoczenia, a także do lokalnych warunków atmosferycznych. Istnieją przypadki, że wybór będzie ograniczał obowiązujący na danym obszarze plan zagospodarowania przestrzennego.

Dach spadzisty
To najpopularniejszy w Polsce rodzaj dachu.  Dostępne są dachy dwu – i czterospadowe. Najtańszym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy. Jego konstrukcja składa się z dwóch połaci, które łączą się ze sobą równolegle do szerokości domu. Ten rodzaj dachu daje nieograniczone możliwości aranżacyjne na poddaszu, które bardzo często jest wykorzystywane na cele mieszkalne. Dach dwuspadowy pozwala na bezproblemowe dobudowanie garażu czy wiatry. Kolejną zaletą jest sprawne odprowadzenie deszczówki.

Dach czterospadowy to już zdecydowanie droższe rozwiązanie, które stosuje się w projektach dużych domów. Taki dach nie posiada ścian szczytowych, więc w przypadku adaptacji poddasza na pomieszczenia mieszkalne niezbędne jest wstawienie okien dachowych czy lukarn. Trzeba pamiętać, że poddasze w tym przypadku nie będzie pomieszczeniem ustawnym. Takie rozwiązanie sprawdza się przy projektowaniu domów parterowych.

A może płaski?
Polskie budownictwo lat 70 było zdominowane przez płaskie dachy, które stosowano w tak zwanych domach – kostkach, (klockach). Dziś powoli wracają do łask. Coraz częściej takie rozwiązania proponują projektanci w architekturze nawiązującej do modernizmu. W przeciwieństwie do konstrukcji spadzistych dają możliwość kreatywnego projektowania kształtu budynku. Płaski dach nie jest skomplikowany, więc siłą rzeczy będzie najtańszym rozwiązaniem. Podstawa to strop górnej kondygnacji, na którym kształtuje się spadek połaci. Niewątpliwą zaletą płaskiego dachu jest jego energooszczędność. Zajmują mniejszą powierzchnię niż dachy strome więc straty ciepła są mniejsze. Ma on jednak swoje wady. Często pojawiają się problemy z odprowadzaniem wody, niebezpieczny może  być nadmiar śniegu, a gromadzące się zanieczyszczenia dość uciążliwe.

Jeżeli stajecie Państwo przed wyborem dachu, rodzaju materiału z jakiego będzie on wykonany zapraszamy do kontaktu z nami. Podpowiemy, doradzimy i wskażemy najlepsze rozwiązanie.