Rynny dachowe i ich montaż to nie jest łatwe zagadnienie. Stając przed tym wyzwaniem, mamy dwa wyjścia. Po pierwsze możemy powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi, ale pod warunkiem, że naprawdę zna się na rzeczy. Po drugie po dokładnym zapoznaniu się z instrukcjami producenta oraz przy dużej dbałości o szczegóły, możemy dokonać tego samodzielnie. 

Aby rynny dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane i zamontowane. Nieprawidłowy montaż może skutkować kosztownymi naprawami dachu czy zniszczeniem elewacji budynku.

Rura spustowa i haki
Umiejscowienie odpływu rynny do rury spustowej to pierwsza decyzja, którą musimy podjąć przed samodzielnym montażem rynien. Należy wybrać miejsce, które zagwarantuje bezproblemowe transportowanie wody opadowej. Pamiętajmy, że sam odpływ nie może być zbyt mały, ponieważ często będzie się zapychał.

Kiedy uporamy się z tym zadaniem, możemy zająć się montażem haków, na których umocowana będzie rynna. To dość trudna czynność, ponieważ muszą one zostać przymocowane w taki sposób,

by został uzyskany odpowiedni spadek orynnowania. UWAGA!!! Na każdy metr bieżący, powinien wynosić on od 3 do maksymalnie 5 milimetrów.

Najlepszym wyjściem z sytuacji okaże się montaż najpierw pierwszego i ostatniego haka (określimy w ten sposób spadek), a dopiero potem pozostałych haków. Należy też pamiętać, aby haki były oddalone od siebie nie więcej niż 15 cm od narożników, łączników i odpływów.

Wysokość?
Na jakiej wysokości montować rynny? To kolejne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć. Zdaniem ekspertów to kwestia, przy której popełnia się najwięcej błędów. Dlaczego? Jeżeli rynna zostanie zamontowana za wysoko, nie przyjmie wody, która będzie spływać po elewacji budynku. Z kolei niskie umocowanie sprawi, że do rynny trafią niepotrzebne zanieczyszczenia.

Żeby uniknąć tego typu sytuacji, należy pamiętać, że końcowy obszar dachu powinien znajdować się około 2 centymetrów nad rynną, która trzeba zamontować w taki sposób, aby wystawała mniej więcej połową swojej szerokości poza zakończenie dachu.

Nieprawidłowe docięcia rynien
Elementy długie, takie jak rury i rynny u większości producentów dostępne są w standardowych rozmiarach, a ich dopasowanie do projektu wymaga docięcia na placu budowy. Należy pamiętać, aby nie używać do cięcia stalowych elementów powlekanych narzędzi emitujących w trakcie pracy wysokie temperatury, które negatywnie wpływają na powłoki lakiernicze, a w konsekwencji na żywotność elementów ciętych.

Dylatacja pomiędzy rynnami
Odpowiednia dylatacja w łącznikach zagwarantuje nam bezpieczne użytkowanie rynien przez cały rok. Aby określić jej szerokość, wystarczy obserwować wyznaczone przez producentów linie, które wskazują, jak, w zależności od temperatury, zmieniać się będzie położenie poszczególnych elementów. Najważniejsze informacje znajdziemy również w dołączonej do zestawu instrukcji.

Podsumowując: samodzielny montaż orynnowania tylko na początku może wydać się skomplikowany. Jednak wystarczy uważna lektura instrukcji oraz dokładność przy wykonywaniu wszystkich czynności, a cały proces zakończy się sukcesem. Co więcej w naszych portfelach pozostanie wynagrodzenie dekarza. W dzisiejszych czasach ten ostatni argument jest najbardziej przekonujący!