Budowa własnego domu to marzenie wielu z nas. Aby uczynić je realnością, wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednym z atrakcyjnych rozwiązań jest Bezpieczny Kredyt na 2 procent, który pozwala na sfinansowanie budowy domu jednorodzinnego. Jednak, zanim rzucisz się w wir inwestycji, warto poznać kilka kluczowych informacji, zwłaszcza te związane z kosztami dachu.

Bezpieczny Kredyt to program, który umożliwia korzystanie z preferencyjnych stóp procentowych przy finansowaniu swojego wymarzonego mieszkania. Dla wielu osób pytanie brzmi: czy mogę go wykorzystać na budowę domu? Odpowiedź jest pozytywna. Zgodnie z przepisami, środki z Bezpiecznego Kredytu można przeznaczyć nie tylko na zakup gotowego mieszkania, ale także na budowę własnego domu, włączając w to koszty związane z dachem.

Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Maksymalna kwota bezpiecznego kredytu w ramach programu Pierwsze Mieszkanie wynosi 600 tysięcy złotych. To ważne, ponieważ budowa domu może być kosztowną inwestycją, zwłaszcza jeśli uwzględnimy również koszty związane z dachem. Dlatego warto przemyśleć, czy ta kwota wystarczy na realizację Twojego projektu budowlanego.

Jeśli chodzi o wkład własny, to tutaj również istnieją pewne zasady. Według ustawy, wkładem własnym może być nieruchomość gruntowa niezabudowana domem jednorodzinnym. Oznacza to, że jeśli posiadasz działkę budowlaną, jej wartość może stanowić Twój wkład własny. Istotne jest, aby suma wkładu własnego i kredytu nie przekroczyła 1 miliona złotych. To dobra wiadomość dla tych, których działki są warte znacznie więcej niż 200 tysięcy złotych.

Co jednak, jeśli już rozpocząłeś budowę domu przed lipcem 2023 roku? Czy możesz wówczas ubiegać się o Bezpieczny Kredyt na dokończenie budowy? Tak, Ministerstwo Rozwoju i Technologii potwierdza, że jest to możliwe. Jeśli wartość Twojej działki i rozpoczętej budowy nie przekracza 200 tysięcy złotych, możesz starać się o kredyt w wysokości 500 lub 600 tysięcy złotych, co pozwoli Ci ukończyć projekt.

Jeśli natomiast rozpocząłeś budowę po 1 lipca 2023 roku, wszystko zależy od wartości Twojej działki z rozpoczętą budową. Jeśli przekroczy ona 200 tysięcy złotych, niestety, nie będziesz mógł skorzystać z Bezpiecznego Kredytu na ten cel. Dlatego planując budowę domu, warto dokładnie rozważyć, jakie koszty Cię czekają i jakie wsparcie finansowe możesz otrzymać.

Budowa własnego domu to inwestycja na całe życie. Dlatego przed podjęciem decyzji o kredycie hipotecznym, szczególnie w ramach programu Bezpieczny Kredyt na 2 procent, warto dokładnie przemyśleć swój budżet i uwzględnić wszystkie niezbędne koszty, w tym te związane z dachem. Tylko wtedy będziesz mógł cieszyć się swoim nowym, bezpiecznym i komfortowym domem.