Właściciele domów, które mają swoje lata, muszą liczyć się z tym, że dachy najzwyczajniej w świecie się starzeją, a ich parametry techniczne z biegiem lat stają się coraz gorsze. Nie oszukujmy się, całkowita wymiana pokrycia dachowego to dość duże koszty. Jednak w wielu przypadkach naprawdę warto zainwestować w zupełnie nowy dach, niż bawić się w jego łatanie. Komfort i bezpieczeństwo są w tym przypadku bezcenne.

Dachy narażone są na negatywne działania czynników zewnętrznych. Burze, silne wiatry, gradobicia – takie zjawiska coraz częściej występują w naszej szerokości geograficznej. Niestety przekładają się one bezpośrednio na kondycje naszych dachów. A te, nawet odpowiednio konserwowane i doglądane, nie są wieczne. Kiedy nadejdzie ich czas, należy je po prostu wymienić i skorzystać z usług profesjonalistów.

Prowizorka jest passe
Wielu właścicieli budynków po kalkulacji kosztów, jakie będą musieli ponieść decydując się na całkowitą wymianę dachu, wybiera mniej kosztowne rozwiązanie. Tu załatamy, tam przybijemy kawałek blachy czy papy i co więcej zrobimy to sami, żeby jeszcze przyoszczędzić. Jednak prowizoryczne rozwiązania wbrew pozorom mogą kosztować o wiele, wiele więcej. Dach na chwilę przestanie przeciekać, ale za chwilę dziury pojawią się w innych miejscach. Pogarszające się z wiekiem parametry techniczne dachu nie zapewnią bezpieczeństwa podczas burz czy huraganów. Wybranie prowizorki, może skutkować tym, że nie tylko dach trzeba będzie wymienić, ale może nas czekać generalny remont zalanego poddasza, czy nawet całego domu.

Niech stan rzeczy oceni fachowiec
Niezależnie od tego czy czeka nas wymiana czy naprawa dachu, pierwszym etapem powinna być wycena prac remontowo-budowlanych. Laik nie jest w stanie właściwie ocenić, jaki faktycznie jest stan dachu. Nie należy też ufać ekipom, które znają się na wszystkim lub oferują podejrzanie tanie usługi. To również w perspektywie czasu będzie nas słono kosztować.

Fachowiec wyda rzetelną opinię: naprawiać czy faktycznie wymieniać? Do naprawy nadają się na przykład dachy pokryte papą, gdy przestają być szczelne lub pojawią się na nich bąble. Dachy pokryte dachówką, jeżeli jest taka możliwość nie zawsze trzeba wymieniać w całości. Można wymienić tylko część zniszczonych dachówek. Ekspert może również doradzić by wzmocnić niektóre elementy więźby. Jednak w tym przypadku warunkiem będzie możliwość dostania się do nich od strony poddasza.