Jedną z najstarszych technologii stosowanych w budownictwie jest blacha na tzw. rąbek stojący. Dziś ta metoda pokrycia dachowego przeżywa swój renesans i jest stosowana w budownictwie zarówno mieszkalnym jak i komercyjnym.

Panel na rąbek – co to dokładnie jest?
Nazwa brzmi dość nietypowo. Panel na rąbek stojący to nowoczesne pokrycie dachowe. Znajduje zastosowanie w nowo powstających apartamentowcach, budynkach jednorodzinnych i użyteczności publicznej. Ten rodzaj pokrycia chętnie wykorzystywany jest również do renowacji obiektów zabytkowych i sakralnych.

Panel na rąbek to estetyczny panel zatrzaskowy. Idealnie sprawdza się przy pokryciach dachów o niskim kącie nachylenia. Panele są prefabrykowane z blachy stalowej. Posiadają specjalnie ukształtowane krawędzie, które umożliwiają ich łączenie na zatrzask.

Panel na rąbek stojący szybkością i prostotą montażu znacznie przewyższa blachy z rąbkiem podwójnym. Każdy panel posiada gotowe otwory montażowe ułatwiające mocowanie do więźby dachowej. Te zalety pozwalają na stosowanie go również jako panelu ściennego. W efekcie powstaje oryginalne wykończenie elewacji w układzie poziomym lub pionowym.

Jak montuje się panele na rąbek?
Jedna z najważniejszych zasad dekarskich brzmi: podstawą montażu każdego pokrycia dachowego jest prawidłowo wykonana podkonstrukcja. Panele montowane są prostopadle do okapu, a kierunek, w którym się to robi jest dowolny. Należy zachować niewielką pustą przestrzeń między arkuszami, ponieważ panele mogą rozszerzać się i kurczyć pod wpływem temperatury, co jest zjawiskiem normalnym. Dlatego też zostawia się ok. milimetrową przestrzeń, wkręcając łączniki w otwory montażowe, zapobiega to wybrzuszeniu arkuszy podczas wysokich temperatur.

Blacha na rąbek stojący sprawdzi się głównie przy dużych powierzchniach. Doceniana jest za walory estetyczne, ale i wysoką trwałość. Nowoczesny design paneli wpisuje się w dominujący obecnie minimalistyczny styl architektoniczny, ale historia wykorzystania tego typu pokrycia dachów sięga kilkaset lat wstecz. Czeka Cię budowa lub renowacja dachu? Postaw na sprawdzoną firmę, która zadba, aby Twój dach był piękny i trwały. Nasze profesjonalne wykonawstwo i wiele innowatorskich rozwiązań jest doceniany przez najbardziej wymagających klientów, którzy w ostatnim czasie bardzo często interesują się i w efekcie wybierają panel dachowy na rąbek stojący na poszycie dachowe swoich domów.