Młodzi ludzie, stojąc przed wyborem swojej przyszłości, muszą pamiętać, aby patrzeć długofalowo. Zawody, które są na topie obecnie, za kilka lub kilkanaście lat mogą nie być aż tak bardzo pożądane na rynku pracy. Dekarz, to jeden z zawodów przyszłości. Nic nie wskazuje na to, że ludzie przestaną budować domy, a deweloperzy będą ogłaszać bankructwa. Jedno jest pewne: żadna budowa domu nie zostanie ukończona bez dekarza. Jego praca ma istotne znaczenie oraz realny wpływ na ogólną trwałość każdego budynku.

Dach stanowi zwieńczenie bryły budynku i zakończenie bardzo ważnego etapu jego budowy. Samo wznoszenie dachu jest procesem dość skomplikowanym i wieloetapowym, dlatego tak ważne jest to, by powierzyć go najlepszym fachowcom, którzy mogą pochwalić się wykształceniem kierunkowym.

 

Kim jest dekarz?

Dekarz to rzemieślniczy zawód. Fachowiec na tym stanowisku zajmuje się kryciem i naprawą dachów przy użyciu różnorodnych materiałów — dachówek, blachy lub strzechy. Dziś widać spore zapotrzebowanie na specjalistów od krycia dachu. Aby odpowiednio to zrobić, a dodatkowo zamontować niezbędne włazy, rynny, świetliki czy panele słonecznie, potrzeba naprawdę sporej wiedzy, doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji.

W zależności od wykorzystywanych materiałów do budowy dachu dekarstwo można podzielić na trzy specjalizacje. Są to:

  • ciesielstwo – związane jest z obróbką drewna;
  • dekarstwo – specjalizacja ta określa rzemieślnika zajmującego się kryciem dachów różnymi materiałami ich konserwacją i naprawą, a także montażem okien dachowych, wyłazów, świetlików oraz urządzeń służących do odprowadzania wody z powierzchni dachu;
  • blacharstwo – wiąże się z obróbką i kształtowaniem elementów z blachy. Konstruowanie poszycia z różnych rodzajów blach szlachetnych.

 

Jak zostać mistrzem pokryć dachowych?

Kandydat do tego zawodu powinien ukończyć trzyletnią szkołę zawodową o profilu budowlanym ze specjalnością dekarz. Po jej zakończeniu przyszły dekarz ma obowiązek zdać egzamin w formie pisemnej i praktycznej, przeprowadzany pod nadzorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Niestety, w Polsce niewiele jest szkół zawodowych, które kształcą dekarzy – mimo tego, iż zapotrzebowanie na kształcenie w tym zawodzie jest duże.

Umiejętności dekarskie można nabyć przez zatrudnienie w firmie dekarskiej lub budowlanej i pracując pod czujnym okiem profesjonalnego dekarza. Dekarstwo, tak jak inne zawody budowlane, daje możliwość zarobkowania za granicą, zarówno na stałe, jak i przez kilka tygodni lub miesięcy w roku. Polscy fachowcy cenieni są m.in. w Skandynawii, Niemczech czy we Francji.

Jesteśmy firmą działającą na rynku nieprzerwanie od 2003 r. Nasze doświadczenie oraz profesjonalizm sprawiły, że DACHY STACHURSKI, są wiodącą w regionie firmą dekarską. Fachowcom w tej branży oferujemy stabilną pracę i atrakcyjne zarobki, a także możliwość dalszego rozwoju, dzięki praktykom i szkoleniom.