Nigdy wcześniej kwestia eternitu nie była tak istotna. Ostatnie dekady przyniosły nam nie tylko rosnącą świadomość ekologii, ale także surowe przepisy wymagające usunięcia wszelkich wyrobów azbestowych do końca 2032 roku. To zadanie leży w gestii właścicieli nieruchomości, co oznacza, że eternit musi ustąpić miejsca nowym, bezpiecznym materiałom na dachach.

W obecnych czasach, gdy dbanie o środowisko, walka ze zmianami klimatu i zwalczanie smogu stają się priorytetami, termomodernizacja naszych domów jest kluczowym elementem tej batalii. Wymaga to ocieplenia budynków i zaktualizowania systemów grzewczych, a niestety, wiele polskich budynków jest w opłakanym stanie. Problemy z wilgocią, grzybem i złym oświetleniem to tylko początek. Wciąż wiele dachów zdobi eternit, który stanowi poważne zagrożenie, ze względu na zawartość azbestu. Jak już wspomniano, azbest musi zniknąć za kilka lat, co skłania coraz więcej osób do jego usunięcia, z wykorzystaniem dostępnych dofinansowań.

Badania jednoznacznie wskazują, że włókna azbestu, które dostają się do naszego organizmu przez wdychane powietrze, mogą prowadzić do groźnych chorób, w tym azbestozy, zmian opłucnowych i raka płuc. Dlatego też usunięcie eternitu jest sprawą priorytetową.

Kto jest odpowiedzialny za usunięcie azbestu? To pytanie nurtuje wiele osób, zwłaszcza tych, których dach pokrywa eternit z azbestem. Obowiązek usunięcia tego szkodliwego materiału spoczywa na nas. Jeśli jesteśmy właścicielami nieruchomości, użytkownikami wieczystymi lub zarządzamy nią, musimy zgłosić prace związane z usunięciem azbestu do odpowiednich organów administracji architektoniczno-budowlanej, takich jak starosta lub wojewoda. Ponadto musimy przeprowadzić inwentaryzację wyrobów zawierających azbest, co polega na sporządzeniu spisu ich rodzaju, ilości i miejsca wykorzystania. Wszystko to odbywa się za pomocą specjalnego formularza, który można znaleźć w urzędzie gminy lub na stronie internetowej.

Nasze dachy muszą stać się bezpieczne i przyjazne dla środowiska. Dlatego warto podjąć kroki już teraz i zadbać o sprawdzony i fachowo wykonany dach, pozbawiony niebezpiecznego azbestu. To inwestycja w naszą przyszłość i przyszłość naszej planety. Jeśli jesteś jednym z tych właścicieli nieruchomości, którzy rozważają usunięcie eternitu i wymianę dachu, nasza firma dachowa serdecznie Cię zaprasza do kontaktu.

Nasze doświadczenie i specjalizacja w zakresie montażu, naprawy i renowacji dachów pozwalają nam zaoferować usługi najwyższej jakości. Dbamy o każdy szczegół, gwarantując solidność i estetykę wykonania. Nasze ekipy pracują zgodnie z najnowszymi standardami bezpieczeństwa i ekologii, co pozwala nam tworzyć dachy, które nie tylko będą chronić Twój dom, ale także przyczynią się do ochrony środowiska.